Nyolcvanhárom éves korában, hosszú betegség után elhunyt Peskó Zoltán karmester, zeneszerző, a pécsi Pannon Filharmonikusok (PFZ) egykori zeneigazgatója – tájékoztatta az együttes szerdán az MTI-t.
A közleményben felidézték, hogy a zenekarhoz 2009 őszén érkezett Peskó Zoltán nemzetközileg elismert életpályája és művészeti képességei nagyban segítette az Európa Kulturális Fővárosa program törekvéseit és a pécsi Kodály Központ építését.
Peskó Zoltán a közlemény szerint gazdag szakmai és baráti kapcsolatrendszerét az együttes javára aknázta ki, meghívására járt az alig két napja elhunyt híres lengyel zeneszerző, karmester Krzysztof Penderecki is a Kodály Központban és játszott a pécsi együttessel.
Peskó Zoltán kivételes műveltségű, rendkívül érzékeny művész és humanista volt – írták róla a közleményben, hozzátéve: a zenekarnak nyújtott támogatása kötelezi a pécsi együttest arra, hogy emlékét és munkásságát Pécs zenetörténete megőrizze.
Peskó Zoltán 1937-ben született Budapesten; 1962-ben fejezte be karmesteri tanulmányait a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolán, 1963 és 1966 között Petrassinál tanult zeneszerzést. 1966-tól 1969-ig a nyugat-berlini opera és rádiózenekar másodkarnagya, majd a Deutsche Staatsoper karmestere volt. A milánói Scalában 1970-ben debütált, majd 1974-től a bolognai Teatro Comunale, 1976-ban és 1977-ben a velencei Teatro La Fenice, utána pedig 1983-ig a milánói RAI zenekarának dirigenseként dolgozott.
Operakarmesterként és a kortárs zene avatott tolmácsolójaként szerzett érdemeket, 1984-től szabadfoglalkozású művész, 2007-ben Bartók-Pásztory-díjjal tüntették ki.