Gazdag honfoglalás kori leleteket találtak Csévharasztnál

A Ferenczy Múzeumi Centrum és a Közösségi Régészeti Egyesület együttműködésének keretében került sor 2024 őszén egy újonnan azonosított lelőhelyen végzett tervásatásra Csévharaszt külterületén Giedl Dániel vezetésével. A kutatás a Nemzeti Kulturális Alap és Csévharaszt község önkormányzatának támogatásával valósult meg.

A feltárási felület és környezete

A település tágabb környezete Pest vármegye déli részének régészeti szempontból eddig kevésbé kutatott területét képezte, így kiemelt jelentőséggel bír, hogy a feltárás során több korszak emlékanyagát ismerhettük meg a bronzkortól egészen a magyar honfoglalás időszakáig.

Az ásatás során mindössze 650 négyzetméteren 50 régészeti jelenséget tártunk fel. A kutatás egyik legfontosabb eredménye, hogy a felszíni adatok kiértékelése alapján sikerült lokalizálni azt a gazdag honfoglalás kori női temetkezést, amelyből a korábban napvilágot látott leletek származhatnak.

Érdekes szakmai adat, hogy e temetkezés sem azonos korú sírsorba, sem sírcsoportba nem illeszkedett, hanem önmagában állva látott napvilágot, így további kutatások szükségesek annak megállapításához, hogy a sír tágabb környezetében rejtőzhetnek-e további honfoglalás kori temetkezések, vagy pedig őseink előttünk ma már ismeretlen okból kifolyólag egykor magányosan temették el a korabeli társadalomban kétségkívül előkelő helyet elfoglaló hölgyet.

Több sírból kerültek elő a szarmata viseletre általánosan jellemző különféle fibulák, ékszerek, övtartozékok és esetenként akár több száz, a női ruházat alsó szegélyének felvarrott díszítéseként szolgáló, különböző méretű és színű gyöngyszem.

Érdekel a teljes tartalom


Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .